9.9.16

Ρίο: «Χρυσός» ο Στεφανουδάκης στον ακοντισμό

Ο Μανώλης Στεφανουδάκης κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στην κατηγορία F54 του ακοντισμού στους Παραολυμπιακούς Αγώνες του Ρίο, με ρεκόρ αγώνων.

Ο Έλληνας Παραολυμπιονίκης και Παγκόσμιος πρωταθλητής που είχε βολή στα 29.45 μέτρα, θα μπορούσε να πάρει το χρυσό μετάλλιο και με την δεύτερη καλύτερη βολή του που ήταν στα 29.42 μέτρα.

Ο παγκόσμιος πρωταθλητής της Ντόχα το 2015, είχε άλλες τέσσερις έγκυρες βολές που μετρήθηκαν 29.42μ., 27.47μ., 28.02μ. και 28.84μ. Ο Στεφανουδάκης ζει και γυμνάζεται στην Γαλιά Ηρακλείου Κρήτης υπό την καθοδήγηση του Γιώργου Βαρβεράκη.

Το ασημένιο μετάλλιο κατέκτησε ο Μεξικανός Λουίς Αλμπέρτο Φέλιξ Σεπέδα με 25.92 μέτρα και το χάλκινο ο Λευκορώσος Αλιακσάντρ Τρίπουτς με 23.56 μέτρα.

Η ελληνική αποστολή με αυτό τον τρόπο έφτασε τα δύο χρυσά μετάλλια και τα τρία συνολικά, μετά το χρυσό του Θανάση Κωνσταντινίδη και το χάλκινο του Δημήτρη Ζησίδη στην σφαιροβολία της κατηγορίας F32.

ΠΗΓΗ: Ζούγκλα