8.9.16

Πρεμιέρα με μετάλλια

Τα δύο πρώτα μετάλλια στους Παραολυμπιακούς Αγώνες του Ρίο 2016 κατέκτησε η ελληνική αποστολή. Στην σφαιροβολία της κατηγορίας F32 ο Θανάσης Κωνσταντινίδης κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο πετυχαίνοντας τρεις φορές παγκόσμιο ρεκόρ!

Η βολή που του χάρισε το χρυσό μετάλλιο ήταν στα 10 μέτρα και 39 εκατοστά, ενώ προηγουμένως είχε βολές στα 10.09 και 10.15, επιδόσεις που επίσης αποτέλεσαν παγκόσμια ρεκόρ.

Στο τρίτο σκαλί του βάθρου στο ίδιο αγώνισμα θα ανέβει ο Δημήτρης Ζησίδης που πήρε το χάλκινο μετάλλιο με βολή στα 9.24. Ο Ζησίδης βρέθηκε στην δεύτερη θέση, όμως έχασε το ασημένιο από τον Λαουάρι Μπαχλάζ από την Αλγερία, που είχε βολή στα 9.40. Οι υπόλοιπες έγκυρες βολές του Ζησίδη μετρήθηκαν 8.66, 8.80 και 7.67μ. ενώ είχε και δύο άκυρες στο δεύτερο σετ.

Τόσο ο Κωνσταντινίδης, όσο και ο Ζησίδης είναι αθλητές του αθλητές του Λάζαρου Στεφανίδη. Ο Κωνσταντινίδης, μάλιστα ασχολείται με τον αθλητισμό μόλις την τελευταία εξαετία!

Στο αγώνισμα συμμετείχε και ο Νίκος Γονιός, που κατετάγη δέκατος, με βολή στα 7 μέτρα.

Η απονομή στους δύο Παραολυμπιονίκες, αλλά και η ανάκρουση του Εθνικού Ύμνου θα γίνει στις 11.59 απόψε.

Πρόκριση με πανελλήνιο ρεκόρ για την Σταματοπούλου

Εν τω μεταξύ, πανηγυρική πρόκριση για τον τελικό των 100μ. ελεύθερο γυναικών κατηγορίας S3 με ευρωπαϊκό ρεκόρ στο πρώτο πενηντάρι και πανελλήνιο ρεκόρ στη συνολική απόσταση, πήρε η Αλεξάνδρα Σταματοπούλου.

Η αθλήτρια του Τυρταίου κάλυψε την απόσταση σε 1:44.34 (3η στην πρώτη σειρά), επίδοση που αποτελεί πανελλήνιο ρεκόρ. Παράλληλα, η επίδοσή της στο πρώτο πενηντάρι του αγωνίσματος μετρήθηκε 46.21μ. που αποτελεί νέο ρεκόρ Ευρώπης. Η Σταματοπούλου προκρίθηκε στον τελικό με τον 5ο καλύτερο χρόνο.

Στην ίδια σειρά η Σεμιχά Ριζάογλου ήταν 5η με 2:30.78. Κατετάγη 11η μεταξύ 13 αθλητριών.

Αποκλείστηκε με πανελλήνιο ρεκόρ η Αντωνιάδου

Πανελλήνιο ρεκόρ στα 200μ. ελεύθερο κατηγορίας S5 σημείωσε η Χρυσούλα Αντωνιάδου, ωστόσο δεν κατάφερε να προκριθεί στον τελικό του αγωνίσματος.

Η Αντωνιάδου είχε επίδοση 3:48.62 που την έφερε στην 5η θέση της προκριματικής σειράς στην οποία συμμετείχε και στην 11η της τελικής κατάταξης του αγωνίσματος.

Το προηγούμενο πανελλήνιο ρεκόρ ήταν της ίδιας με 3:51.43 από τις 9 Ιουνίου 2016 στο Βερολίνο.

Ποδηλασία: Εκτός τελικού οι Μπαράκας και Τρουλινός

Οι Θανάσης Μπαράκας/Κωνσταντίνος Τρουλινός (πιλότος) κατέλαβαν την 16η θέση στην ατομική καταδίωξη ποδηλασίας πίστας των Παραολυμπιακών Αγώνων του Ρίο και έμειναν εκτός τελικού.

Το ελληνικό δίδυμο κάλυψε την απόσταση των 4.000 μέτρων σε 5:03.979. Οι επιμέρους χρόνοι του ελληνικού tandem ήταν 1:13.336 (15) 2:26.456 (15) και 3:43.703 (15).

ΠΗΓΗ: Ζούγκλα